Co złość o Tobie mówi?
- Dzisiejsza biograficzna podróż może nas zaskoczyć…Może odkryć w nas to, czego się nie spodziewamy a paradoksalnie może stać się okazją do spojrzenia na siebie z zupełnie innej strony.
- Nie ma złych emocji, są tylko źle potraktowane –mówi Bogdan de Barbaro w książce „Czując, Rozmowy o emocjach”. Zwłaszcza emocje, uczucia, które nie są miłe i uznawane za złe, zasługują na uwagę. Dlaczego? Z bardzo ważnego powodu, ponieważ odcinając się od złości, irytacji, gniewu tracimy okazje do poznania siebie. Poznanie naszej złości może być okazją do „przeczytania siebie” w nowy sposób, podobnie jak wielokrotnie czytana książka pozwala odkryć nowe treści i znaczenia, wcześniej nie dostrzegane.
- Złość nie jest ani jednoznaczna, ani jednobarwna, jest w niej cała gama nieodkrywanych bo tłumionych pulsujących barwnych stanów. Zapraszam zatem do odkrywania Złości naszego życia, które w nas były, a które, potrafiły nami zawładnąć w sposób wykraczający poza najśmielsze wyobrażenia. Nie rezygnujmy zatem z okazji „spotkania” ze swoją złością. Spytajmy siebie a może porozmawiajmy z kimś bliskim i zaufanym o swojej a nie cudzej złości:
- W jakiej sytuacji przeżywaliśmy złość w dzieciństwie, w młodości i później, co ją wywoływało? Spróbujmy nazwać to, co się wówczas działo? Dlaczego złość zawładnęła wówczas nami aż w takim stopniu? Jak radziliśmy sobie z tłumioną złością?
- Czy Twoja złość bywała wytworem Twoich wyobrażeń? zranienia? rozżalenia?
- Czy zarażałeś złością innych? Czy inni zarażali nią Ciebie?
- Jak myślisz po co była Twoja złość? Co mówi dzisiaj o Tobie? Jak była cena złości? A jakie z niej pożytki?
Podsumowaniem naszej podróży, niech będą słowa pisarza Johna Marsdena pochodzące z książki „Po drugiej stronie świtu”
W życiu chodzi o coś znaczenie więcej niż tylko bycie szczęśliwym. Chodzi o odczuwanie całej gamy emocji: szczęścia, smutku, złości, żalu, miłości , nienawiści. Jeśli spróbujesz stłumić jedną z nich, stłumisz je wszystkie.