Drama 4

Stymulatory

Dziś zabieramy w naszą dramową podróż walizkę, zawierającą zestaw przedmiotów, zwanych stymulatorami.

Co może być stymulatorem?

Zdjęcia, listy, paragony, wyszywaną chusteczkę, potłuczoną filiżankę, bilet do kina, płytę pocztówkową… i wiele innych, zgodnie z zasadą „im więcej, tym lepiej”. Mogą to też być zaaranżowane pokoje, w których każdy element odgrywa rolę stymulatora.

Stymulatory jako narzędzia wykorzystywane podczas zajęć prowadzonych metodą dramy, tworzą pewną historię, angażując ludzi i wprowadzając ich w fikcyjne historie. Uczestnicy kolejno wyjmują przedmioty z torby, plecaka lub walizki i na ich podstawie odkrywają postacie oraz wątki z opowieści ukrytej w rekwizytach. Element niespodzianki gwarantuje, że uczestnicy od samego początku chcą poznać tajemnicę bohatera i bardzo się angażują.

Stymulatory można stosować jako rozgrzewkę, wówczas nie musimy dbać o to, żeby przedmioty układały się w spójną logiczną całość.

Jeśli zaś stymulatory są wprowadzeniem do historii warto zadbać, aby były one z nią powiązane, aby były autentyczne i wyzwalały wyobraźnię uczestników w kontekście celu warsztatów, przedyskutowania podjętego tematu czy rozwiązania zaproponowanego problemu.

Ta historia nie jest prawdziwa, ale mogłaby się wydarzyć. Jest ukryta w tym pokoju. Pierwszy przedmiot, jaki rzuca się w oczy po wejściu do pokoju to pianino. Jak myślicie, do kogo należy? Czy ktoś na nim gra? Tak może się zacząć praca z grupą z wykorzystaniem techniki “stymulatory”. Zestaw stymulatorów ukrywa w sobie zwykle problem, wyzwanie, trudne decyzje bohaterów. Po chwili rozmowy i snucia hipotez o tym, co mogło było się wydarzyć uczestnicy zajęć wcielają się w role wybranych bohaterów i improwizują wybrane przez siebie momenty historii. Po co? By poznać motywy postaci i odczuć jak to jest być w takiej sytuacji oraz by poszukać rozwiązań. 

Ola Chodasz, “Poznaj dramę jako atrakcyjne i skuteczne narzędzie pracy z grupami”

A co znajduje się w naszej walizce?

Rachunek z kawiarni, szminka, ręcznik, przewodnik po Barcelonie, bilet lotniczy, notesik z zasuszonym kwiatkiem, okulary słoneczne, pusta koperta, bilet na koncert i co Wam jeszcze podpowie fantazja.
Zapraszam do opowiedzenia historii…….

Artykuł na postawie:
http://www.dobrezycie.org/podcasts/jak-przedmioty-pomagaja-angazowac-grupe-stymulatory
https://www.michalmaciejak.com/techniki-dramowe-stymulatory-wprowadzenie